MULTIMEDIA

Od kilu lat współpracuję z TVP 3 Łódź jako psycholog – konsultant, wypowiadając się podczas audycji telewizyjnych na różnorodne tematy związane z aspektami psychologicznymi. Między innymi brałam udział w programach realizowanych przez TVP takich jak „ Ekspres Reporterów, „Wiadomości Dnia” oraz „Pracownia Reportażu”.

Programy telewizyjne

Pomaganie na merdanie


Od kilku lat aktywnie uczestniczę w corocznej akcji organizowanej przez TVP 3 Łódź pt. „Pomaganie na Merdanie”, której inicjatorką jest kochająca zwierzęta równie mocno jak ja Pani Redaktor Katarzyna Pawlina. Podczas tych akcji dobroczynnych staram się wyjaśniać mechanizmy ludzkich zachowań kierowanych do zwierząt.

Leki czy psychoterapia? Czy można połączyć obie terapię w leczeniu zaburzeń depresyjnych i lękowych!

Czy praktyka Tai Chi i Qigong może mieć właściwości terapeutyczne? Czy można, w ten sposób leczyć depresję lub stany lękowe?

Pracownia Reportażu


Znany Redaktor telewizyjny, dokumentalista Waldemar Wiśniewski otrzymał w 2019 roku nagrodę za reportaż pt. „Wyróżnij się albo zgiń”. To opowieść o niepełnosprawnym młodym biznesmenie, który w ciągu pięciu lat zbudował od zera firmę wartą obecnie kilka milionów złotych.
Reportaż emitowany był na antenie telewizyjnej w cyklu „Pracownia Reportażu”, oraz w programie reporterskim „Głębia Ostrości” w TVP1. Miałam przyjemność uczestniczyć jako psycholog w realizacji tego programu i skomentować osiągnięcia głównego bohatera programu pod kątem jego niezwykłych potencjałów osobistych.

„Świat się budzi” – dlaczego pomagamy

TVP3 Łódź
Poranna audycja „śniadaniowa”

Jak radzić sobie z iziolacją w czasie coronawirusa


Od marca 2020 roku żyjemy w stanie niepokoju związanego ze zmianą dotychczasowego życia w związku z pojawieniem się na świecie wirusa. Izolacja ludzi w domach wywołała wiele nowych problemów psychicznych oraz psychologicznych. Wraz z TVP 3 Łódź poprzez programy informacyjne staraliśmy się wspierać ludzi i odpowiadać na nurtujące ich pytania w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Parę słów na temat ludzkiego potencjału, który tkwi w każdym z nas…

Podczas 29 Finału WOŚP w Waterford mówiłam o izolacji i nostalgii podczas tego trudnego czasu…

Na mojej stronie FB „ Twój psycholog online Dominika Mastalerz” zamieszczam krótkie filmiki, które wynikają z „potrzeby chwili moich followersów” i są odpowiedzią na Wasze pytania kierowane do mnie odnoście różnych problemów psychologicznych.

Artykuły

Tęsknoty emigracji – nasze korzenie

Lęk – czyli co nas wszystkich zżera…!

Nieprawidłowa diagnoza może wyrządzić wiele szkód – refleksje o autyzmie

Opowieści o lęku ciąg dalszy

Internet jako narzędzie do komunikacji w terapii psychologicznej

Porady

Co zrobić aby nie zaniżać swojego honorarium ze względu na tw. „litość nad pacjntem”

Zdarza się tak, że idąc na umówioną prywatną wizytę okazuje się, że sytuacja finansowa rodziny nie wygląda najlepiej. Kiedy przychodzi do płacenia pojawia się w nas uzasadniony stan dyskomfortu co do pobrania należnej kwoty za wykonaną pracę. Pojawia się wówczas chęć obniżenia ceny…co wtedy? Nieraz trzeba wyjść światu na przeciw, życie nie jest proste…nie zawsze pacjent szczerze przyznaje się do kłopotów finansowych, z drugiej strony chce sobie pomóc i robi wszystko aby wyzdrowieć, czasem nawet kosztem innych. Proponuję jasne określanie ceny zabiegu przed pierwszą wizytą, jeśli widzimy, że pacjent boryka się z kłopotami finansowymi wtedy mamy dwa wyjścia: albo podejmujemy pracę licząc się z tym, że będziemy musieli obniżyć cenę, albo proponujemy alternatywne formy pomocy świadczone przez służę zdrowia. Można też być nie wzruszonym czymkolwiek, zrobić swoje i skasować tyle ile się należy. Pamiętajmy jednak, że wybraliśmy profesję, w której świadczymy pomoc drugiemu człowiekowi w jego najtrudniejszych chwilach – kiedy traci zdrowie. Warto pielęgnować w sobie empatię, pamiętając ,że zawody medyczne winny być zawodami z powołania. Pamiętajmy, że to co dajemy – dostajemy od innych.

DM

Czy należy mówić pacjentowi prawdę o jego ciężkim stanie zdrowia?

Przekazanie pacjentowi „trudnej prawdy” o jego stanie zdrowia jest sprawą nader ważną i wymagającą wyczucia. Jednakże czy „prawdą” jest powiedzenie choremu: „ już nigdy….”? Czy mamy prawo odbierać komuś wiarę i nadzieję w wyzdrowienie? Czy jesteśmy wszechwiedzący co do spraw ostatecznych? Moim zdaniem NIE.
Zanim się coś tak ważnego powie,warto pamiętać, że połączenie rzetelnej informacji na temat stanu zdrowia, przy jednoczesnym pozostawieniu choremu iskierki nadziei, nawet kiedy racjonalnie pa-trząc na stan pacjenta nie ma na to szans…jest połączeniem idealnym.
Nadzieja daje każdemu choremu chęci do dalszej pracy nad sobą przez co szansa na poprawę zdrowia wzrasta. Dzięki nadziei możliwe jest uruchomienie w człowieku często nieznanych dotąd sił i potencjałów. Każdy człowiek ma swoje nieodkryte zasoby, z których może w odpowiednich warunkach skorzystać…trzeba tylko umieć odnaleźć do nich drogę…Niestety tą drogą często bywa przebyta trauma.

DM